
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | Supply |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 5 µs |
| Nominal Supply Current | 256 µA |
| Resolution | 8 bit |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Sampling Rate | 1.8 Msps |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Unipolar |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$1.12680
Ext.Price$1.12680
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.12680 | $1.12680 |
| 10 | $0.82586 | $8.25860 |
| 25 | $0.75063 | $18.76575 |
| 50 | $0.70568 | $35.28400 |
| 100 | $0.66343 | $66.34300 |
| 300 | $0.63370 | $190.11000 |
| 500 | $0.60529 | $302.64500 |
| 1000 | $0.58477 | $584.77000 |
| 3000 | $0.56830 | $1704.90000 |
| 5000 | $0.55229 | $2761.45000 |
